teka 05:55
leidžiasi 18:51
Pilnatis
20 mėnulio d.
Vardadienius švenčia:
Filemona, Girmantė, Odeta, Rimkantas, Siksta, Sikstas
Gimtadienis:
Maxim Gorky
Sužinok
Sveikinimai
Daugiau sveikinimų..
Atvirukai
Daugiau atvirukų..
Statistika
Svetainėje:
Sveikinimai - 1797
Tostai - 286
SMS tekstai - 731
Atvirutės - 1366
Mintys - 943
Patarlės - 312
Užuojautos - 83
Videosveikinimai - 72
Anekdotai - 5066
Išsiųsta
Šiandien - 0
Vakar - 0
Per 7 d. - 0
Per mėn. - 0
Viso - 58459
Tostai.lt rekomenduoja
Naujieji metai > Naujųjų būrimai

Iš Naujųjų metų oro buvo sprendžiama apie orus pavasarį ir vasarą. Jei Naujųjų metų naktis žvaigždėta, o diena saulėta, būsią geri, derlingi metai, o jei apniukusi diena, bus blogi metai. Esą, reikia tik pereiti rugių dirvą ir iškratyti jon į klumpes pribirusį sniegą, tai rugiai bus brandūs.

Jeigu taip padarysi saulėtą dieną, tais metais rugiai tiesiog iš dirvos virs. Kaip matome, sumanus valstietis randa išeitį ir iš keblios padėties. Tą dieną iš rogių į sniegą išvirtus, reiškia, linai būsią gražūs. Jei per Naujuosius metus dieną sninga, tais metais mirs daugiau jaunų žmonių, o jei sninga naktį – senų. Jeigu ant medžių būna šerkšnas, tais metais gerai užderėsią miežiai, vadinasi reikia jų daugiau sėti. Įdomus ir toks ateities spėjimas: ”jei per Naujuosius metus vištos tupi ramios, o gaidys vis vaikščioja, tai kariuomenė bus rami, o karalius vis apie karą galvoja. Jeigu ir gaidys tupi – bus ramūs, be karo metai. Kai kurie prietarai vienodai lietė kiekvieną žmogų. Pvz., ...jai Naujųjų metų vakare skaitysi, greit apaksi”; “...jei ta dieną kirsiesi plaukus ar barzdą, greit nupliksi”. Nepatariama tądien pirkią šluoti – turgus visus metus nesiseks, be to, žąsiukų kojos bus silpnos.

Ypač savo ateitį norėjo sužinoti jaunimas. Tam buvo ir visai nekaltų būrimų. Pvz.: suvyniodavo kiekvienam šeimos nariui po gumuliuką pakulų ir uždegdavo. Kurio pakulos ilgiausiai, tas ilgiausiai gyvens. Buvo liejamos “laimės” iš vaško ar ištirpinto alavo. švino ir žiūrėdavo, kokios figūros atsiras vandenyje: jei žmogaus su dalgi, tai mirtis, jei žirgas ar karieta – piršliai atvažiuos. Padėdavo ant stalo rožančių, rūtos šakelę, duonos, žiedą ir užvoždavo lėkšte. Jei pasitaikė žiedas – greit ištekės, rožančius – liks netekėjusi, duona – teks ubagais išeiti, rūta – ištekės, bet dar negreit. Degindavo suglamžytą popierių, stebėdavo ant sienos gauto degėsio šešėlio formą, iš jos spėjo, kas tais metais to ar kito žmogaus laukia. Norėdamos sužinoti, ar sueis į porą, su mylimu vaikinu, merginos Naujųjų metų išvakarėse , paėmusios dubenį su vandeniu, įmesdavo į jį porą medžio angliukų ir dubenį smarkiai pasukdavo. Jei angliukai besisukdami sueina draugėn – geras ženklas, jei išsiskiria – “iš tų šiaudų nebus grūdų”.

Didelio ryžto reikalavo kad ir tokie būrimai. Naujųjų metų naktį nueina viena mergina prie pirties (o pirtys pastatytos visada atokiau nuo sodybos), paežerėj ar prie upelio, įkiša ranką pro langelį, laukia, kas už rankos paims: jei ranka gauruota – ištekės už turtuolio, plika – už varguolio (Kalesnykai, Šalčininkų raj.). Tverečiuje burdavo ne ranką kišdamos, o pro duris nuogą užpakalį... Šiuo atveju nuogumas, kaip apskritai būrimuose, itin reikšminga aplinkybė. Naujųjų metų naktį galima pamatyti žadėtąjį vaikiną. Tam reikia per patį vidurnaktį (o tai dvasių aktyvios veiklos metas) iššlavus pirkią su sąšlavomis užlipti ant ožių: akloje tamsoje ten savąjį pamatysi. Kartais ištvermingesnės merginos būrimus pradėdavo jau devynis vakarus prieš Naujuosius metus. Reikia kasdien suskaityti po 9 žvaigždes, o devintąjį, t.y., Naujųjų metų vakarą per patį vidurnaktį, užsidėjus ant galvos rankšluostį, nuogai atsistoti prieš langą ir įdėmiai žiūrėti. Tikėjimas neapvils – lange pamatysi būsimąjį vyrą.